Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych – jak to zrobić?

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych – jak to zrobić?  - 

Odmiana nazwisk na zaproszeniach – co warto wiedzieć?

Na co dzień nikt nawet nie zwraca uwagi na odmianę nazwisk – duży problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy przychodzi czas wypisania zaproszeń ślubnych. Nikt przecież nie chciałby wręczyć swoim gościom kartki zawierającej błędy – szczególnie jeśli mowa o błędach związanych z nieprawidłową odmianą ich nazwisk.

W przypadku języka angielskiego czy niemieckiego sprawa jest bardzo prosta – nazwisko zawsze ma tę samą formę. Język polski różni się jednak pod tym względem, dlatego prawidłowa odmiana może sprawiać problemy wbrew pozorom nie tylko najmłodszym, ale nawet dorosłym. Zwłaszcza kiedy goście posiadają nieco mniej popularne nazwiska. Szykując się więc do przygotowywania zaproszeń ślubnych, warto poznać kilka istotnych reguł, które pomogą uniknąć pomyłek podczas wypisywania spersonalizowanej treści.

zaproszenie-slubne-akrylowe-przezroczyste-all-you-need-is-love.jpg

Czy powinno się odmieniać nazwiska na zaproszeniach?

Część osób może zastanawiać się, czy nazwiska w ogóle powinno się odmieniać. Odpowiedź jest krótka i jednocześnie bardzo prosta – oczywiście, że tak. Język polski zazwyczaj wymaga odmiany przez przypadki. Choć istnieją drobne odstępstwa od normy, to jednak najczęściej konieczne jest korzystanie z określonych końcówek fleksyjnych. W przypadku nazwisk wyjątkiem jest sytuacja, w której gość życzy sobie, aby jego nazwisko widniało na zaproszeniu w formie mianownikowej – szczególnie jeśli ktoś ma nazwisko, które nie brzmi zbyt wdzięcznie. Warto wtedy uszanować taką prośbę i zastosować się do niej, pomimo iż gramatyka nakazuje użycie odmienionej formy nazwiska. Dobro gościa, a także względy grzecznościowe są w tym przypadku o wiele ważniejsze niż prawidłowo wypisana treść.

Nazwiska na zaproszeniach ślubnych – jak odmieniać?

Nie wiedząc, jak powinno się odmienić dane nazwisko, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na płeć osoby, którą pragnie się zaprosić na ślub, jej narodowość, a także zakończenie fonetyczne nazwiska. Dla wielu problemem mogą być również nazwiska dwuczłonowe – w takim przypadku warto pamiętać, że odmianie podlegają najczęściej oba człony.

Na zaproszeniach ślubnych nie powinno również zabraknąć imienia i nazwiska osoby towarzyszącej – zaproszony gość z pewnością doceni starania Młodej Pary i fakt, że jego partner lub partnerka także został uwzględniony w starannie przygotowanej treści. Co więcej, koniecznie należy też pamiętać o zasadzie, według której kobietę zawsze powinno się wymienić jako pierwszą, a dziewczynki – zaraz po ojcu lub partnerze ich matki. Znajomość podstawowych zasad pozwoli uniknąć faux-pas.

zaproszenie-slubne-personalizowane-dark-flowers.jpg

Podstawowe zasady odmieniania nazwisk na zaproszeniach

Wiedząc już, czy powinno się odmieniać nazwiska na zaproszeniach, warto również zwrócić uwagę na to, jak prawidłowo to robić.

Nazwiska żeńskie zakończone na “-a”

Warto pamiętać, że tego typu nazwiska należy zawsze odmieniać – niezależnie od tego, czy jest to końcówka “-ska”, “-cka”, czy “-la”. W takim przypadku odmianie podlegają takie żeńskie nazwiska jak Kowalska, Węcka, czy Kubala.

Nazwiska męskie zakończone samogłoską

Podobnie jak w przypadku nazwisk żeńskich, nazwiska męskie zakończone samogłoską również powinno się odmieniać. Mowa więc tutaj o końcówkach takich jak “-ski” czy “-cki”. Jeśli zaproszony gość ma na nazwisko Kowalski, to zapraszamy Kowalskiego. Analogicznie w przypadku, kiedy mężczyzna to Milecki – w takim wypadku zapraszamy Mileckiego.

Nazwiska zakończone spółgłoską

Odmiana nazwisk, które zakończone są spółgłoską, może okazać się zauważalnie większym wyzwaniem. W takiej sytuacji bowiem forma żeńska nazwiska powinno pozostać nieodmieniona. Inaczej jednak sprawy się mają, jeśli chodzi o takie samo nazwisko, ale należące do mężczyzny. Okazuje się więc, że w przypadku nazwiska Nowak forma powinna zostać nieodmieniona, jeśli mowa o kobiecie i odmieniona, jeśli zaproszoną osobą ma być mężczyzna. Zapraszamy więc Annę Nowak i Jana Nowaka; Antoninę Wróbel i Wojtka Wróbla.

Nazwiska dwuczłonowe

W przypadku pań nierzadko można spotkać się z podwójnym nazwiskiem. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji obowiązują takie same zasady, jak w przytoczonych wyżej przykładach. Co to oznacza? Jeśli nazwisko kończy się na “-a” powinno zostać odmienione, natomiast w sytuacji, w której zakończone jest spółgłoską – należy pozostawić je bez odmiany. Jeśli więc zarówno jeden, jak i drugi człon nazwiska kończą się na literę “-a” powinno się odmienić je oba. Przykładem może być tutaj nazwisko Węcka-Turecka – zaproszenie powinno być skierowane do Węckiej-Tureckiej.

Z kolei jeśli chodzi o odmianę nazwisk dwuczłonowych męskich, warto pamiętać, że podlegają jej oba człony. Należy więc stosować się do zasad wskazanych powyżej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nazwisko zawiera przydomek lub herb – ten powinien pozostać nieodmieniony.

Nazwiska w liczbie mnogiej

Wyżej wspomniane zasady prawidłowej odmiany dotyczyły sytuacji, w których nazwiska widniały w liczbie pojedynczej. Nie można jednak zapominać, że bardzo dużą część gości weselnych stanowią małżeństwa, dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób powinno się odmieniać nazwiska w liczbie mnogiej. Tutaj również istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, chcąc prawidłowo wypisać na zaproszeniu spersonalizowaną treść.

W przypadku kiedy nazwisko w mianowniku liczby pojedynczej zakończone jest spółgłoską lub literą “-a”, “-e”, “-o”, to w liczbie mnogiej otrzymuje ono końcówkę “-owie”, np. Nowak – Nowakowie, Wróbel – Wróblowie. Z kolei w sytuacji, w której nazwisko w mianowniku liczby pojedynczej kończy się na “-i” lub “-y”, to w liczbie mnogiej powinno być odmienione jak przymiotnik, czyli np. Węcki – Węckich, Maławy – Maławych.

zaproszenie-slubne-personalizowane-violet-blue.jpg

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Wiedząc już, jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach w przypadku gości posiadających polskie nazwiska, warto również zwrócić uwagę na prawidłową odmianę tych, które są obcego pochodzenia. Nasz ojczysty język wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, dlatego nie brakuje w nim wielu wyjątków, z których należy zdawać sobie sprawę. Okazuje się bowiem, że niektóre nazwiska mogą przybierać rozmaite formy, w zależności od tego, czy będą odmieniane jako nazwiska, czy też rzeczowniki pospolite. Sytuacja taka może mieć miejsce chociażby w przypadku nazwiska Cukier lub Karp. Zgodnie z zasadami nazwiska te mogłyby zostać odmienione jako Cukrowie, Cukierowie lub Karpowie, Karpiowie. W takim przypadku powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na preferencje osoby, którą zamierza się zaprosić na swój ślub. W zależności od tego, jaką formą woli posługiwać się gość, taką należałoby umieścić na zaproszeniu, nie chcąc wywołać niepotrzebnych niesnasek lub popełnić gafy.

zaproszenie-slubne-personalizowane-pudrowe-kwiaty-zlocone.jpg