Próbna kolacja ślubna Trend z USA

Próbna kolacja ślubna Trend z USA  - 

Co to jest próbna kolacja ślubna?

Próbna kolacja to tradycyjna ceremonia przedślubna w Stanach Zjednoczonych. Zwykle odbywa się po próbie ślubnej i w noc poprzedzającą ceremonię ślubną. Wśród gości na ogół jest przyszła para młoda i bliskie im osoby. Próbny obiad stał się popularną tradycją weekendu weselnego. To czas świętowania oraz oczekiwania na zbliżające się wesele. Jest to spotkanie w miłej atmosferze, bez przepychu i ceremonii zarezerwowanych dla dnia ślubu. Próbne kolacje są często ograniczone do grona najbliższych przyjaciół i rodziny pary młodej, atmosfera jest bardziej osobista i prywatna niż przyjęcie weselne.

Kiedy odbywa się próbna kolacja?

Kolacja próbna odbywa się z reguły wieczorem, w przededniu ślubu, niezależnie od tego, kiedy odbywa się próba. Z drugiej strony nie ma reguły, która mówi, że wydarzenie musi być kolacją. Równie dobrze może to być brunch lub lunch po próbie zaplanowanej wcześniej w ciągu dnia. Kto jest gospodarzem na spotkaniu?

Jest zwyczajem, ale nie obowiązkiem, aby rodzina pana młodego była gospodarzem przyjęcia próbnego. Jeśli rodzina pana młodego z jakiś względów nie będzie pełniła obowiązków gospodarzy to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to rodzina panny młodej lub państwo młodzi byli gospodarzami próbnego spotkania ślubnego. Świetnym rozwiązaniem, podczas którego zacieśniają się więzi rodzinne jest sprawowanie tej funkcji wspólnie przez rodziców przyszłych nowożeńców.

Dlaczego Amerykanie jedzą próbną kolację?

Próbne kolacje są w USA ugruntowaną tradycją. Są szansą dla uczestników przyjęcia weselnego na spotkanie i poznanie się w miłej atmosferze przed wielkim dniem. Jest to również okazja dla nowożeńców do podziękowania członkom rodziny i innym osobom, które pomogły w planowaniu ślubu.

Ile trwa próbna kolacja?

Typowa długość próbnej kolacji to dwie do trzech godzin. Zazwyczaj dzieli się to na etapy.  Pierwsze 30 minut to czas na przybycie i zajęcie miejsc przez gości. Kolejna godzina do półtorej to czas na wspólne jedzenie. Ostatni etap spotkania to czas na przemówienia, podziękowania, wręczanie prezentów. Podczas tego spotkania może oczywiście odbyć się także jakaś wspólna zabawa. Jest to także doskonała okazja, aby goście weselni się bliżej poznali.

Kogo zapraszają Amerykanie na swoje próbne wesela?

Są to przede wszystkim osoby szczególnie bliskie parze młodej i takie, które pomagały w przygotowaniach ślubnych. Są to przede wszystkim osoby, które uczestniczą podczas prób ślubu i są nowożeńcom niezbędne, aby odbyła się ceremonia. Oczywiście z punktu formalnego na ślubie nie może zabraknąć świadków. Dlatego świadek i świadkowa to osoby, które są uczestnikami próbnego spotkania. Do grona gości na próbnej kolacji zaliczają się rodzice, rodzeństwo, druhny, drużbowie. Jeśli na ślubie będą zaangażowane dzieci w niesienie obrączek czy sypanie kwiatków, tzw. mała druhna i mały drużba, to ich rodzice również są zapraszani na to kameralne spotkanie przedślubne.

Sporządzenie listy gości na przyjęcie przedślubne

Etykieta nakazuje, aby goście spoza miasta otrzymali zaproszenie na  przyjęcie przedślubne. Jeśli Para Młoda organizuje ceremonię w miejscu rodzinnym i większość gości pochodzi z jednego miasta to ci zazwyczaj nie są zapraszani. Inaczej się ma sprawa z gośćmi, którzy wybierają się w długą podróż, aby uczestniczyć w ceremonii ślubnej. Jest to doskonała okazja, aby poznać innych uczestników wesela i na właściwym wydarzeniu czuć się swobodnie. Zapraszani są także członkowie dalszej rodziny pary młodej. Na próbną kolację Amerykanie zapraszają dziadków, ciocie i wujków oraz bliskich kuzynów, ponieważ próbny obiad to dobra okazja, aby rodziny się poznały.

Kiedy wysyłane są zaproszenia na próbną kolację?

Etykieta zaproszeń na próbny obiad mówi, że zaproszenia powinny wyjść wkrótce po wypuszczeniu zaproszeń ślubnych (zwykle około 2 miesiące przed ślubem). Istnieje wiele sposobów formalnego zaproszenia gości na to wydarzenie. Jedną z opcji jest włożenie karty do zaproszenia ślubnego, która oddzielnych zaproszeń na próbę ślubu.

Jaki jest Dress Code na próbnej kolacji?

To, jak formalna będzie próbna kolacja, zależy wyłącznie od pary młodej! Tradycyjnie kolacje próbne są dość wyluzowane i swobodne. Kod ubioru może być różny. Od kobiet w sukienkach lub bluzkach ze spódnicami lub spodniami, przez mężczyzn w spodniach i zapinanych na guziki, po kobiety w sukienkach koktajlowych i mężczyznach w smokingach. To jak będą ubrani goście na tym spotkaniu także zależy od pary młodej. Związane to jest przede wszystkim od miejsca i charakteru spotkania. Na kolację w stylu barbeque goście przychodzą w stylizacjach bardziej na luzie. Eleganckie spotkanie w restauracji będzie powodem do ubrania czegoś bardziej eleganckiego. To jak goście mają być ubrani powinni określić przyszli małżonkowie w zaproszeniach.

Co dzieje się na ślubnej kolacji?

Próbny obiad to czas, w którym należy realizować rodzinne tradycje i dzielić się wyjątkowymi chwilami. Często para młoda decyduje się na to, aby podczas tego spotkania podziękować rodzicom i świadkom. W Polsce moment podziękowań ślubnych zazwyczaj następuje podczas wesela. Cała uwaga skupia się na parze młodej i osobach, które postanowili specjalnie wyróżnić. W USA takim momentem jest właśnie kolacja przedślubna. Przyszli państwo młodzi podczas spotkania wręczają gościom prezenty i wygłaszają specjalne podziękowania dla świadków, rodziców i innych ważnych osób. Jest to wówczas bardziej kameralne, klimatyczne i osobiste wydarzenie, w którym nie brak momentów wielkich wzruszeń.

Podczas kolacji przedślubnej ojcowie panny młodej i pana młodego zabierają głos i przemawiają do zgromadzonych gości. Kolacje próbne to także czas na dzielenie się wyjątkowymi wspomnieniami w przemówieniach wygłaszanych przez członków przyjęcia weselnego. Głos zabierają także inny, dalsi goście, które opowiadają jakieś zabawne historie o parze. Tego wieczoru każdy z uczestników może wznieść toast za parę, co już nie jest takie proste podczas oficjalnego wesela. W zwyczaju także jest błogosławienie jedzenie przez przyszłych nowożeńców na początku spotkania. Przyszli nowożeńcy mogą z kolei zakończyć imprezę okrzykami, dziękując wszystkim za miłość, wsparcie, pomoc i obecność.

Spotkania kończą się nie później niż o 22:00, aby każdy gość miał możliwość wypoczęcia i odpowiedniego przygotowania się do dnia ślubu.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej