Zaproszenia dla delegacji na ślub.

Zaproszenie ślubne dla delegacji – czy zaprosić współpracowników?  - 

Zaproszenie ślubne dla delegacji to wyzwanie, z którym będziecie się musieli zmierzyć, niezależnie od tego, czy planujecie ślub kościelny, czy ślub cywilny. Czy wypada zaprosić współpracowników na wesele, czy jedynie powiadomić ich o fakcie zmiany stanu cywilnego? Jak najlepiej zachować się w takiej sytuacji, żeby nikt nie poczuł się skrępowany, pominięty i dotknięty? Jeśli łączą Was dobre relacje z koleżankami i kolegami w pracy, chętnie spędzacie czas wolny również poza biurem, a Wasz budżet weselny ma sporą rezerwę, przemyślcie zaproszenie współpracowników na wesele. Jeśli jednak macie zasadę, że ograniczacie kontakty zawodowe do przestrzeni biurowej, a listę gości weselnych tworzą wyłącznie członkowie Waszej rodziny i przyjaciele, zawiadomcie współpracowników o dniu, godzinie i miejscu ceremonii zaślubin. Inaczej wygląda kwestia z zaproszeniem bezpośredniego przełożonego. Wielu nowożeńców się zastanawia, czy jeśli nie zaproszą szefa na wesele, odbije się to na ich ścieżce zawodowej w miejscu pracy. A jeżeli zaproszą, to czy nie będą czuli się niezręcznie podczas zabawy weselnej? 

Problematycznych kwestii związanych z obecnością zespołu na weselu i ślubie jest sporo. W Ślubnych Zakupach dzielimy się z Wami praktyczną wiedzą i naszym bogatym doświadczeniem w branży ślubnej. W artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości, czy zapraszać, czy jedynie powiadomić kadrę z działu, podsuniemy Wam pomysły, w jaki sposób wybrnąć z sytuacji oraz jak wytypować osoby, które wezmą udział w najważniejszym dniu w życiu Pary Młodej. Czytając wpis, ponadto dowiecie się, po co w ogóle zaprzątać sobie głowę znajomymi z pracy, jak powinno wyglądać zaproszenie dla delegacji oraz jak podziękować za uczestnictwo w ceremonii zaślubin.

Zaproszenie ślubne dla delegacji – zawiadomić czy zaprosić?

Jeśli zastanawiacie się nad koniecznością zaproszenia na ślub i wesele przełożonego oraz wszystkich osób, z którymi na co dzień dzielicie open space lub biuro, odpowiadamy, że wcale nie musicie. A co z robić w sytuacji, jeśli chcecie zaprosić jedynie kilku znajomych z pracy lub tylko szefa? Czy współpracownicy poczują się urażeni, jeśli w ogóle nie zaprosicie ich na wesele? Jakie są reguły savoir-vivre w tym zakresie?

Czy zaprosić współpracowników i wystosować zaproszenie ślubne dla delegacji? To wyłącznie Wasza decyzja, ponieważ nikt w tej kwestii niczego nie narzuca i nie możecie czuć się zobowiązani do zaproszenia kolegów, tylko dlatego, że tak wypada. Co wziąć zatem pod uwagę, zanim zaprosicie na wesele lub zawiadomicie o ślubie wybrane osoby z zespołu: tylko i wyłącznie łączącą Was relację w pracy i poza pracą. Resztę kolegów możecie pominąć, zwłaszcza że w środowisku zawodowym, w przypadku ślubu członka zespołu wyłaniana jest delegacja, reprezentująca całą firmę w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Delegacja zarówno składa życzenia nowożeńcom, jak i wręcza składkowy prezent dla Pary Młodej

Na jakie pytania powinniście sobie odpowiedzieć, zanim podejmiecie ostateczną decyzję o udziale współpracowników w weselu?

  • czy wyrażacie chęć, żeby koledzy z pracy byli obecni w tym dniu?

  • czy będziecie się czuć komfortowo przy obecności współpracowników?

  • czy utrzymujecie kontakty z tymi osobami także na gruncie prywatnym?

Większość odpowiedzi: NIE sugeruje, żeby nie zapraszać na wesele ani przełożonego, ani członków zespołu. Wypada natomiast zawiadomić ich o terminie i miejscu uroczystości zaślubin. Wiele Par Młodych uważa moment złożenia przysięgi małżeńskiej jako przeżycie intymne, więc ich zdaniem zaślubinom powinny świadkować tylko osoby najbliższe.  

Wybór: zapraszać czy zawiadamiać o ślubie i weselu zależy wyłącznie od Was. Nie warto jednak ukrywać tego faktu w miejscu pracy, ponieważ z tej z pozoru trudnej sytuacji możecie wybrnąć bardzo dyplomatycznie. 

Zaproszenie delegacji na ślub – pomysły

O ślubie można poinformować współpracowników na wiele różnych sposobów. Mamy wiele sprawdzonych pomysłów na powiadomienie koleżanek i kolegów o zmianie stanu cywilnego, czy nazwiska. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami na błyskawiczne poinformowanie całej firmy o ślubie są:

  • osobiste powiadomienie o ślubie i weselu każdego z osobna,

  • ogłoszenie radosnej wieści o uroczystości zaślubin podczas zebrania zespołu,

  • zostawienie zawiadomień ślubnych w ogólnodostępnym miejscu publicznym,

  • rozwieszenie plakatu informacyjnego na tablicy ogłoszeń,

  • wysłanie wiadomości e-mail z zawiadomieniem o wydarzeniu,

  • zawiadomienie elektroniczne o ślubie w wiadomości MMS lub SMS,

  • utworzenie prywatnego lub publicznego wydarzenia na Facebooku,

  • zaproszenie ludzi z pracy na słodki poczęstunek z okazji ślubu.

Jeśli skorzystacie z powyższych patentów, nikt nie poczuje się niekomfortowo, ale będzie cieszył się razem z Wami i sam zdecyduje o swoim udziale w ceremonii zaślubin. 

Zaproszenie ślubne delegacji pozwoli Wam uniknąć plotek, szeptów za plecami i innych niedogodności na gruncie towarzyskim. Dla zespołu będzie bowiem jasne, kto wybierze się na ślub, a kto weźmie udział w weselu. 

Zaproszenie delegacji – kto na ślub a kto na wesele?

Zaproszenie delegacji zarówno na ślub, jak i na wesele często jest niemożliwe, ponieważ wiąże się z pokryciem finansowym nadprogramowego talerzykowego, korkowego, a nawet miejsca noclegowego. Jest to całkiem zrozumiałe, więc nie powinno być problemu, że któraś z osób poczuje się pominięta.

Każde z Was pracuje w innej firmie i innym zespole, więc warto naradzić się i wspólnie ustalić, ilu kolegów z pracy będzie bawić się z Wami podczas zabawy weselnej, a ilu osobom wręczycie upominek po wyjściu z kościoła lub opuszczeniu sali ślubów w urzędzie stanu cywilnego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zaprosić na wesele jedynie wybranych współpracowników razem z osobami towarzyszącymi oraz poprosić o ich dyskrecję w kwestii wesela. 

A jak potraktować koleżanki i kolegów jedynie zawiadomionych o ślubie? Aby Wasze zachowanie wobec nich nie zostało źle odebrane, skorzystajcie z naszych podpowiedzi i pomysłów, takich jak na przykład:

  • słodki poczęstunek w pomieszczeniu socjalnym lub kuchni, 

  • symboliczne prezenciki po zaślubinach po wyjściu z kościoła lub USC, 

  • wręczenie wódki weselnej lub mini szampanów, 

  • zaproszenie kolegów do pubu po ślubie i weselu.

Z doświadczenia wiemy, że nasze rady działają! Poza tym pamiętajcie o drugiej stronie medalu – każde wesele generuje koszty również dla zaproszonych gości!

Zaproszenie na ślub dla delegacji z pracy – po co?

Czy warto zaprosić znajomych z pracy na wesele? Po co zapraszać współpracowników na ślub? Jest to istotne ze społecznego punktu widzenia – koleżanki i koledzy z pracy często stają się bliższymi znajomymi. W końcu spędzacie z nimi mnóstwo czasu, więc warto zadbać o poprawność i szczerość w zespołowych relacjach.  

O ile zaproszeni utrzymają w tajemnicy fakt, że bawili się z Wami na weselu, możecie być pewni, że nie odczujecie pogorszenia jakości więzi towarzyskich w dziale. Dzięki upominkom rekompensującym brak zaproszenia na wesele, pozostali koledzy nie poczują się urażeni, a relacje w zespole pozostaną poprawne. 

Również ze strony szefostwa nie powinniście się obawiać żadnych przykrych konsekwencji, jeśli nie zaprosicie przełożonego na zabawę weselną. Wystarczy, że osłodzicie mu dzień, wręczając czekoladownik, czekoladkę, bombonierę lub ciasteczko z wróżbą.

Jak wypisać zaproszenie na ślub dla delegacji z pracy?

Zastanawiacie się, czy zaproszenie ślubne dla delegacji i przełożonego różni się znacząco od zaproszenia na wesele dla krewnych i przyjaciół? Nie. Zaproszenia na zabawę weselną są identyczne dla wszystkich gości, niezależnie od stopnia pokrewieństwa, czy zażyłości relacji. Możecie sięgnąć po uniwersalne ślubne zaproszenia do wypisania lub skorzystać z opcji personalizacji karty z treścią zaproszenia. 

Zaproszenie na ślub i wesele powinno zawierać:

  • zwrot grzecznościowy,

  • informację o dniu, godzinie i miejscu ceremonii zaślubin,

  • określenie miejsca, w którym odbędzie się zabawa weselna,

  • termin potwierdzenia obecności na weselu.

Takich informacji nie ma natomiast na zawiadomieniu. Czym różnią się one od klasycznych zaproszeń? Zawiadomienia o ślubie:

  • nie są imienne,

  • nie są zobowiązujące,

  • nie trzeba na nie odpowiadać,

  • nie sugerują przyniesienia kopert, kwiatów, prezentów lub zdrapek Lotto. 

Jeśli chodzi o to, jak zaprosić na ślub znajomych z pracy, jest to jeden z lepszych sposobów. Jak rozwiązać kwestię zaproszeń i zawiadomień, żeby uniknąć podwójnych kosztów w drukarni? Projektując obie karty, wybierzcie konkretny motyw graficzny. Okładka zaproszenia i zawiadomienia może być wspólna, a na specjalnej wkładce wewnątrz możecie umieścić kluczowe informacje identyfikacyjne o weselu. Kartę z pełnym zaproszeniem należy wręczyć wybranym współpracownikom, a kartę z zawiadomieniem – pozostałym koleżankom i kolegom. 

Jeśli zespół jest młody, wybrniecie z dylematu: zaproszenie czy zawiadomienie, dzięki mediom społecznościowym, zapraszając kolegów do grupy, lub na wydarzenie związane z zaślubinami. Jeśli nie wspomnicie w treści posta lub wydarzenia o weselu, jest to czytelny sygnał, że jedynie dzielicie się radosną wiadomością o ślubie. 

Jak podziękować za udział w ceremonii zaślubin pod kościołem?

Miłym zwyczajem jest wręczenie osobom zawiadomionym o zaślubinach drobnych upominków jako podziękowanie za obecność w tak ważnym dla Was wydarzeniu. Podarunki możecie wykonać samodzielnie lub poszukać prezentowych inspiracji w internecie. 

Co wybrać dla delegacji, która pojawiła się w kościele oraz urzędzie stanu cywilnego? Ślubne Zakupy oferują:

  • słodycze, takie jak na przykład: cukierki, krówki, czekoladki, miętówki;

  • zdrowe przekąski, takie jak między innymi: słoiczki z miodem bądź dżemikiem;

  • uniwersalne lub personalizowane ciasteczka szczęścia z wróżbą,

  • alkohol: wódka weselna, nalewka, wino, mini szampan, mini whisky – z etykietami imiennymi i motywem graficznym;

  • praktyczne gadżety, takie jak na przykład: jojo, świeczki zapachowe, świeczki sojowe, fiolki z solą do kąpieli, fiolki z herbatą czy kawą, bańki mydlane, zimne ognie, magnesy na lodówkę, breloczki do kluczy, otwieracze do butelek, grawerowane łyżeczki, nasiona łąki, sukulenty w doniczce.

  • pamiątkowe przypinki i kotyliony. 

Jak zapakować drobne upominki, abyście mogli je wygodnie wręczyć kolegom z pracy? Rekomendujemy wybór naszych kreatywnych i zaskakujących opakowań, takich jak między innymi:

Skoro macie już pełną wiedzę na temat, czy zaprosić współpracowników na ślub i wesele oraz jak wyglądają kwestie zaproszenia ślubnego dla delegacji pracowniczej, pamiętajcie, że to tylko przejaw Waszej dobrej woli. Najważniejszy jest Wasz komfort psychiczny! Warto jednak podziękować wszystkim uczestnikom ślubu za pomocą drobnych prezencików

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej