2020 to specyficzny i wyjątkowy rok, który pokrzyżował weselne plany nie tylko Par Młodych i ich gości, ale i całej branży ślubnej. Odetchnęliśmy z ulgą, gdy GIS ogłosił decyzję o powrocie imprez weselnych z ograniczoną do 150 liczbą weselników, a tymczasem sierpień przyniósł kolejną falę zarażonych na koronawirusa. W związku z tym pojawiły się kolejne obostrzenia dotyczące powiatów z największym wzrostem zachorowań na CoVid-19. Czy i tym razem przedsiębiorcy zajmujący się tematyką okołoślubną, w tym sprzedażą gadżetów, organizacją imprez, logistyką gości i dekoracjami weselnymi są skazani na straty? Czy znowu będą musieli skorzystać z tarczy antykryzysowej i spędzać niekończącą się liczbę godzin na infolinii ZUS? A może jest jakiś sposób, by sytuacja odwróciła się na korzyść zainteresowanych osób?
Pomyśleliśmy o tym i zdradzimy Wam kilka patentów na zorganizowanie bezpiecznego wesela w nowym reżimie sanitarnym.
Wesele 2020 – GIS radzi
Na stronie rządowej www.gov.pl możesz znaleźć na bieżąco aktualizowane wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące zmieniającej się liczby osób zakażonych i związanego z nim postępowania podczas imprez masowych.
Organizując wesele, przyjęcie okolicznościowe i wynajmując salę weselną, należy wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i gościom oraz trzymać się zasad podanych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24.07.2020:
-
ogranicz liczbę gości zgodnie z aktualnymi przepisami - na dzień 3.06.2020 maksymalna liczba uczestników imprezy to 150 osób;
-
poinformuj gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji;
-
ogranicz spotkania i narady wewnętrzne;
-
postaraj się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego;
-
zapewnij płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach;
-
dostosuj liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób. Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.
Stosowanie się do powyższych wytycznych, pomoże w zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich osób biorących udział w imprezie, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się koronawirusa poza miejsce, w którym odbywa się wesele.
Rosnące zagrożenie nawrotem pandemii CoVid-19 zmobilizowały władze do wydania kolejnych obostrzeń, co przyniosło zmniejszenie liczby weselników do 100 i 50 osób w powiatach z dużą ilością zakażonych.
Wesele 2020 do 50 osób – obostrzenia w powiatach
Nowe zasady weszły w życie w ubiegłą sobotę, czyli 08.08.2020 roku. Na chwilę obecną dotyczą 19 powiatów. Powiaty te otrzymały odpowiednie oznaczenia – czerwone i żółte. W czerwonych zakażonych jest najwięcej, a ich liczba ma tendencje wzrostową – liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekracza 12. Powiaty żółte natomiast to takie, w których na 10 tys. mieszkańców liczba zakażeń oscyluje w przedziale od 6 do 12.
W powiatach czerwonych i żółtych wprowadzono reżim sanitarny. W czerwonych nałożono obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu publicznym oraz zakazano organizowania większych zgromadzeń i uczestnictwa w imprezach masowych i kulturalnych. Wesela w powiatach czerwonych mogą odbywać się przy udziale maksymalnie 50 gości, a w powiatach żółtych – 100.
Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenie, będzie na bieżąco analizowana i aktualizowana.
Śluby i wesela 2020 – dlaczego to ogniska koronawirusa?
Śluby i wesela 2020 są to ceremonie gromadzące wielu różnych gości. Nie jesteś w stanie sprawdzić, z kim stykali się dotychczas, dokąd podróżowali, jakimi środkami transportu i czy zachowywali dystans społeczny oraz czy stosowali się do obostrzeń. Nie przewidzisz, czy ulubiona ciocia z Francji nie zaraziła się CoVid-19 podczas wakacji w Hiszpanii, ani czy kuzyn-sportowiec po powrocie ze zgrupowania kolarskiego poddał się kwarantannie. Wiele różnych osób w jednym miejscu to potencjalne ognisko koronawirusa.
Sama forma ślubów i wesel stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sale w Urzędzie Stanu Cywilnego zwykle mają niewielki metraż i zmieszczenie w nich gości z poszanowaniem zasad sanitarnych może stanowić niemałe wyzwanie. 50,100, a nawet 150 osób na sali weselnej wiąże się z jeszcze większym ryzykiem. Maseczki, rękawiczki, dezynfekcja mogą je ograniczyć. A dystans? Czy w ogóle jest możliwy podczas zabawy weselnej? Przy stołach, w tańcu, podczas zabaw zwykle jest skracany. Nie wspominając o sytuacjach, gdy musisz zbliżyć się do ucha współbiesiadników, ponieważ głośna muzyka nie ułatwia prowadzenia rozmów. To również sprzyjające dla koronawirusów warunki.
Wesela 2020 – czy odwołać?
Czy odwołać wesele 2020? Rządowe strony nic na ten temat nie podają, ale internet pęka w szwach od dywagacji. Fraza wesele 2020 a koronawirus bije rekordy popularności w wyszukiwarce Google, wciąż pojawią się nowe memy, fora, artykuły dotyczące tego tematu. Na fali pandemii wyrosło wiele firm zajmujących się poradnictwem weselnym i Januszy Biznesu, którzy za przysłowiową złotówkę zajmą się niekorzystnymi zapisami w umowie z organizatorem zabawy weselnej.
Czy zorganizować wesele w obliczu epidemii? Na to pytanie Ci nie odpowiemy. Musisz rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw, skalkulować ile możesz stracić, odwołując imprezę. Pomyśl, jak będziesz wyglądała w sukni i maseczce oraz długich białych koronkowych…ups… lateksowych rękawiczkach. Materiał reporterski z wesela w reżimie sanitarnym może przypominać doniesienia agencji prasowych z Czarnobyla... Brak seniorów na Twoim weselu również rodzi poważne rozterki. Jak wytłumaczyć nobliwym nestorom rodu, że uroczystość, na którą tak bardzo czekali będą musieli obejrzeć na wideoprezentacji, siedząc na kanapie w domu?
Ciężkie dylematy, prawda?
Jesteśmy w branży ślubnej już od wielu lat, więc mamy na ten temat wyrobione zdanie i wiemy, co w branży piszczy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na wesele w tym roku, podpowiemy Ci kilka patentów na zwiększenie bezpieczeństwa Państwa Młodych i gości.
Bezpieczne wesele 2020 – personalizowane dekoracje weselne
Po pierwsze, możesz postąpić jak GIS i oznaczyć swoich gości za pomocą kolorów. Przypinka kotylion uniwersalna dla gości jest fajnym nośnikiem informacyjnym. Jest na niej nie tylko zabawny tekst, ale także czerwone, żółte i zielone akcenty. Niech Twoi goście sami zdecydują, czy chcą integrować się z innymi weselnikami, czy zachować dystans.
Czerwona przypinka to sygnał, że Twój gość woli ograniczyć kontakty do minimum – dopuszcza jedynie rozmowę przy stole. Żółty kotylion informuje o możliwości wspólnego tańca, a ten z zielonym akcentem o swobodzie z zachowaniem norm bezpieczeństwa.
Również Wy jako Para Młoda możecie zmienić tradycyjną formułę życzeń i zamiast przyjmowania całusów i uścisków, ograniczcie się do zdystansowanego toastu.
Upominki dla gości weselnych to również obszar, w którym możesz wykazać się kreatywnością, jednocześnie pamiętając o poszanowaniu zasad sanitarnych.
Pudełeczka na słodycze, buteleczki z personalizacją i personalizowane czekoladki koło nakrycia gościa są dobrym pomysłem na podziękowania. Koniecznie znajdź miejsce na personalizowane serwetki z motywem wesela. Nie tylko stanowią dekorację stołu, ale również pełnią funkcję higieniczną.
Nie zapomnij wsadzić do wnętrza drewnianego pudełka personalizowanego z podarunkami dla Świadków po mini-buteleczce płynu do dezynfekcji. Pomyśl również o personalizacji kieliszków do wódki. Elementy dekoracyjne są pomocne w wyróżnieniu pojedynczego kieliszka. Naklej na niego winietkę bądź naklejkę z personalizowanym tekstem. Dzięki temu żaden gość nie pomyli kieliszka i szklanki.
Brawo, masz punkty od GIS za poszanowanie reguł! Życzymy udanego i bezpiecznego wesela 2020!