ile kosztuje ślub cywilny w Polsce

Ile kosztuje ślub cywilny w Polsce?  - 

Ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie?

Jeżeli chodzi o koszty urzędowe, które należy ponieść na ślub cywilny w 2021 roku, kwoty nie zmieniły się od ostatniego okresu. Podstawowa stawka za sporządzenie dokumentów oraz zorganizowanie ceremonii w urzędzie stanu cywilnego to 84 złote. Tak naprawdę w wielu przypadkach są to jedyne opłaty urzędowe, które należy ponieść. Kiedy może wystąpić konieczność zapłaty dodatkowych środków?

  • Jeżeli jednym z przyszłych małżonków jest obcokrajowiec, należy wystąpić do urzędu o dostarczenie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Taki dokument kosztuje 38 złotych.

  • W przypadku osób będących rozwodnikami lub wdowcami konieczne może okazać się sporządzenie dodatkowego dokumentu, który potwierdzi brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Chodzi tutaj o skrócony odpis z zapisem uwzględniającym informację o rozwodzie lub śmierci małżonka. Jego wydanie to koszt 22 złotych.

Dodatkowo istnieje możliwość dopłaty do szybszego załatwienia formalności. Standardowo czynności urzędowe zajmują do miesiąca i zgłoszenia dokonać należy właśnie 30 dni przed datą ślubu. Za proces przyspieszony trzeba zapłacić 39 złotych. 

Standardowe koszty ślubu cywilnego w urzędzie, wynoszące 84 złote, mogą zwiększyć się zatem maksymalnie do 183 złotych (jeżeli wystąpią wszystkie powyższe warunki). Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, kiedy ślub cywilny odbywa się poza urzędem stanu cywilnego.

Ile kosztuje ślub cywilny w Polsce w 2021 roku poza urzędem?

W przypadku organizacji ślubu cywilnego w plenerze lub innym miejscu poza urzędem koszty mogą znacząco wzrosnąć. Dojazd pracownika oraz przeniesienie wszystkich procedur w inne miejsce wymaga wniesienia opłaty urzędowej w wysokości 1000 złotych. Oczywiście to nie jedyne wydatki, jakie należy ponieść dodatkowo, jednak wyczerpują listę opłat wnoszonych do urzędu.

Koszty ślubu cywilnego organizowanego w plenerze zwiększają się poprzez konieczność zamówienia odpowiedniej oprawy, ołtarza (łuku ślubnego), ewentualnie krzeseł czy ławek dla przybyłych gości. Tutaj oczywiście trudno podać konkretną kwotę, ponieważ ostateczne wydatki związane są z określoną wizją wymarzonego ślubu i zależą od indywidualnych wymagań. W takim przypadku nie pozostaje nic innego niż zasięgać informacji firm eventowych oraz kontaktować się w celu poznania konkretnego cennika. Istnieją również firmy, które zajmują się kompleksowo organizacją ślubu cywilnego. W naturalny sposób generuje to pewne koszty za obsługę.

PUDEŁKO na obrączki Only Love Z IMIONAMI

Jak wygląda ceremonia w urzędzie stanu cywilnego?

Koszty ślubu cywilnego to tylko jedna strona całej ceremonii. O wiele przyjemniejsze, choć często odrobinę stresujące, jest to, co dzieje się w trakcie zaślubin. Jak wygląda ślub cywilny w urzędzie?

Zazwyczaj śluby cywilne rezerwowane są na soboty, co wynika z tradycji kościelnej, jednak tak naprawdę odbyć się mogą dowolnego dnia. Ceremonia zaczyna się przemową urzędnika stanu cywilnego, który wygłasza mowę o małżeństwie, jego roli oraz wynikających z niego obowiązkach. Następnie para składa sobie przysięgę małżeńską, co stanowi główny punkt całej ceremonii. Jej tekst jest stały, podobnie jak w przypadku ślubów kościelnych. Po złożeniu przysięgi następuje mowa końcowa urzędnika, wymiana obrączek (tutaj przyda się eleganckie pudełko na obrączki) oraz podpisanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli do czynienia mamy z mistrzem ceremonii, a ślub odbywa się w innym miejscu. Najpierw jednak zwróćmy uwagę na koszty takiego przedsięwzięcia.

Mistrz ceremonii – sposób na odejście od urzędowych schematów

Ślub cywilny to tak naprawdę urzędowa procedura i często ma właśnie taki charakter. Oczywiście mowy wygłaszane przez urzędnika stanu cywilnego mogą być bardzo oryginalne i subtelne, jednak nie może zastąpić to w pełni rozbudowanej ceremonii z dodatkowymi wątkami. Takie atrakcje zapewnić może mistrz ceremonii. Odpowiada on za przeprowadzenie ślubu zgodnie z ustaleniami, w oparciu o wybrany scenariusz. Bardzo często usługę taką zapewniają wyspecjalizowane firmy eventowe, które pomagają również w ustaleniu kwestii związanych z oprawą, nagłośnieniem itp. Koszt wynajęcia mistrza ceremonii lub firmy eventowej to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od zakresu wymaganych usług. 

Należy zaznaczyć, że nawet przy obecności mistrza ceremonii, dla prawidłowości ślubu cywilnego, niezbędny jest urzędnik, który przyjmie przysięgę, zatwierdzi zawarte małżeństwo i pomoże załatwić formalności. Cała dodatkowa otoczka zależy wyłącznie od własnej inwencji.

Ślub + wesele – łączne koszty mogą być bardzo zróżnicowane

Powyższe wyliczenia oraz dodatkowe założenia kosztowe pozwalają oszacować podstawowe opłaty, które należy ponieść w związku ze ślubem cywilnym. 2021 rok oczywiście nadal jest rokiem trudnym dla branży ślubnej, jednak można spodziewać się, że nastąpi znaczna poprawa warunków do organizacji wesel. To właśnie przyjęcie z okazji zawartego ślubu cywilnego generuje z reguły najwięcej kosztów. Wynajęcie sali, zespołu lub DJ-a, pełna oprawa, jedzenie, pice, alkohol – wszystko to angażuje znaczne środki. Naturalnie wesela mogą być bardzo różne, a zakres wybranych atrakcji będzie wpływał na ostateczną cenę. 

O dekorację wpływającą w pewnej mierze na koszty ślubu cywilnego można zadbać również samodzielnie. W naszej ofercie znajdziesz wiele akcesoriów, a wśród nich m.in.:

i wiele innych dodatków, które nadadzą Twojej ceremonii ślubu cywilnego oraz przyjęciu weselnemu wyjątkowy charakter.

Pudełka na koperty

Koszty ślubu cywilnego – podsumowanie

Jak widzisz, udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ślub cywilny w Polsce (w 2021 roku), nie jest takim łatwym zadaniem. Oczywiście koszty urzędowe są stałe, a podstawowa opłata wnosi 84 złote. Jeżeli w zupełności zadowala Cię takie załatwienie sprawy, kwota nie jest wygórowana. Dodając jednak do całości koszty oprawy, organizacji ślubu w plenerze lub innym miejscu poza urzędem, ewentualnego zatrudnienia mistrza ceremonii oraz organizacji wesela, należy liczyć się ze znacznie większymi opłatami, mieszczącymi się w bardzo szerokim przedziale, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Pamiętaj, że jeżeli na własną rękę zadbasz o oprawę czy wystrój sali weselnej, możesz znacząco zmniejszyć ogólne koszty ślubu cywilnego oraz późniejszego wesela. Jeżeli szukasz ciekawych akcesoriów i dodatków, które uświetnią ten wyjątkowy dzień, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej
Czytaj dalej