Kogo nie wybierać jako świadka na ślubie.

Kto nie powinien zostać świadkiem na ślubie? Kogo nie wybierać?  - 

Kto nie powinien zostać świadkiem na ślubie? – to pytanie zadaje sobie wiele par planujących związać się przysięgą małżeńską. Nawet, jeśli termin Waszego wesela jest jeszcze odległy, prędzej czy później, będziecie musieli zmierzyć się z problemem, jakim jest wybór świadka na ślub. Lepiej zawczasu wiedzieć, kogo nie wybierać na świadka na ślubie, mimo że darzy się tę osobę sympatią, zanim popełni się gafę, pytając o świadkowanie niewłaściwych kandydatów. Wszystko uzależnione jest od tego, na jaki ślub się zdecydowaliście – kościelny, konkordatowy, cywilny czy humanistyczny. Zakres obowiązków świadków podczas ślubu świeckiego i kościelnego nieco się różni, dlatego dobrze by było żebyście się zapoznali z zadaniami świadków podczas ceremonii zaślubin i wesela. Zdobycie takiej wiedzy pomoże Wam ustalić, jakimi kompetencjami muszą wykazywać się osoby, które poprosicie o świadkowanie. Większość nowożeńców wyłania świadków z najbliższego otoczenia, kierując takie zapytanie do rodzeństwa, kuzynostwa lub przyjaciół, ponieważ ich zdaniem najważniejszym kryterium wyboru jest zaufanie i poczucie odpowiedzialności, natomiast kwestie formalne są niepotrzebnie marginalizowane. 

Czytając atrykuł, unikniecie tego błędu. W Ślubnych Zakupach doradzimy Wam, jak wybrać idealne osoby, które nie tylko dopełnią formalności i sprostają zadaniom świadków podczas ślubu, ale także są niezastąpione w trakcie wesela, gdyż dbają o komfort psychiczny Panny Młodej i Pana Młodego. Przybliżymy Wam, z jakimi obowiązkami będą musieli zmierzyć się świadkowie na ślubie cywilnym i kościelnym, żebyście mieli świadomość, kogo nie wybierać na świadka i świadkową. Ponadto z artykułu dowiecie się, w jaki sposób kreatywnie zapytać kandydatów, czy zostaną Waszymi świadkami, a także podpowiemy Wam, jak możecie podziękować im po weselu. 

Kto może być świadkiem na ślubie?

Kto może zostać świadkiem na ślubie, a kogo nie wybierać do roli świadka, trzeba wiedzieć już na etapie przygotowań do ślubu i wesela. Najlepiej w tym celu zapoznać się z przepisami, które regulują kwestie świadkowania, zarówno podczas ślubu cywilnego, jak i podczas ślubu katolickiego. 

Co stanowi Kodeks Cywilny w Polsce? Świadkami podczas ślubu mogą być osoby, które:

  • ukończyły 18 lat, 

  • mają zdolność do czynności prawnych,

  • mogą wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem,

  • mówią w języku polskim.

Kto nie może być świadkiem na ślubie? 

Nie możecie poprosić o świadkowanie kandydatów, którzy:

  • mają mniej niż 18 lat,

  • mają dysfunkcje słuchu, wzroku i mowy,

  • nie mają pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych,

  • nie posiadają ważnych dokumentów.

Kto nie może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Przepisy cywilne nie określają stopnia zażyłości pomiędzy małżonkami a świadkami. Nie nakazują również, że świadkami mogą zostać osoby konkretnej płci. Przykładowo – Panna Młoda może poprosić o bycie “świadkową” brata, kuzyna lub przyjaciela, natomiast Pan Młody siostrę, kuzynkę lub koleżankę – o bycie “świadkiem”. Jedynym warunkiem odbycia się prawomocnego ślubu cywilnego lub plenerowego jest obecność dwóch świadków.

Jeśli zaplanowaliście ślub w formule cywilnej, pamiętajcie, żeby nie wybierać osób małoletnich na świadków, ponieważ będą musieli okazać kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument potwierdzający dojrzałość i zarazem zdolność do wykonywania czynności prawnych. Nie wybierajcie też osób roztargnionych, które mogą zapomnieć zabrać dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy na ceremonię zaślubin. Gdy wybierzecie obcokrajowca, który nie mówi po polsku, zadbajcie o tłumacza przysięgłego. 

Podczas ślubu humanistycznego, świadkowie nie są wymagani, gdyż Państwo Młodzi podpisują akt zawarcia małżeństwa na własne życzenie. Pamiętajcie jednak, że taki ślub nie ma mocy prawnej.

Kto nie może być świadkiem na ślubie kościelnym?

A co w przypadku, jeśli zamierzacie związać się przysięgą małżeńską przed obliczem kapłana? Jakie wymagania stoją przed świadkami w takiej sytuacji? Czy różnią się znacząco od tych wymaganych podczas ślubu świeckiego? Czy istnieją przesłanki, które wykluczają możliwość zostania świadkową lub świadkiem w rozumieniu Kościoła Katolickiego?

Zgodnie z  Kodeksem Prawa Kanonicznego: „Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków” (kan. 1108 § 1).

Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym? Taka osoba, która:

  • jest pełnoletnia,

  • posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych,

  • posiada moralne i duchowe kwalifikacje do pełnienia funkcji świadka,

  • może być wierząca lub niewierząca,

  • nie musi być po bierzmowaniu.

Pozostałe aspekty, takie jak na przykład: 

  • konieczność przystąpienia do spowiedzi,

  • bycie po rozwodzie,

  • bycie w związku małżeńskim,

  • bycie innego wyznania,

  • bycie ateistą

To kwestia przesądów, które narosły wokół ślubu w obrządku katolickim. Zdaniem wielu osób wiąże się on z rygorystycznymi nakazami, zakazami i regułami. Śmiało możecie więc skierować pytanie do świadkowej i świadka, którzy spełniają powyższe wymagania, czy poświadczą własnym podpisem akt zawarcia sakramentalnego małżeństwa i będą Was wspierać podczas ceremonii zaślubin i wesela.

Po co są świadkowie na ślubie i na weselu?

Jeśli jesteście minimalistami i planujecie kameralną ceremonię zaślubin oraz skromny poczęstunek zamiast wesela, na pewno zastanawiacie się, czy obecność świadków jest potrzebna, by Wasz ślub był ważny. 

W Polsce świadkowie są osobami niezbędnymi. Nie został ustanowiony przepis Prawa Kanonicznego ani Prawa Cywilnego, który dopuszcza odstępstwo od tej reguły.

Świadkowie podczas ślubu są potrzebni przede wszystkim po to, żeby podpisać się na akcie ślubu i tym samym poświadczyć, że w ich obecności złożyliście przysięgę małżeńską. Poza tym mogą, lecz nie muszą, podać Wasze obrączki księdzu lub kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Powinni za to Wam pomagać podczas przygotowań do ślubu – przykładowo: doradzić wybór usługodawców z branży ślubnej, pomóc w doborze dodatków do sukni i garnituru, bądź wyręczyć Was w wypisywaniu bilecików z podziękowaniem dla osób zawiadomionych o ceremoni zaślubin w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. 

Przed weselem świadkowie pomagają w wyborze kreacji ślubnych, wspierają w przygotowaniach do przyjęcia weselnego oraz organizują wieczór panieński i kawalerski.

Jakie świadkowie mają obowiązki podczas zabawy weselnej? Są to zadania, takie jak między innymi:

  • pomoc dotycząca nieskazitelnego wyglądu Państwa Młodych podczas wesela, taka jak na przykład: poprawianie fryzury i makijażu Pani Młodej, zaszycie dziury, poratowanie nicią dentystyczną, czy zapranie plamy,

  • wygłoszenie mowy powitalnej i wzniesienie pierwszego toastu na sali weselnej,

  • animowanie i zachęcanie uczestników wesela do udziału w zabawach i tańcach,

  • pomoc Parze Młodej w przyjmowaniu prezentów i telegramów od gości.

Czy świadkowa i świadek mają identyczne role weselne? To zależy od tego, czyimi są przedstawicielami. Świadkowe Panny Młodej czuwają na ogół nad fryzurą, makijażem i suknią ślubną. Świadkowie Pana Młodego natomiast biorą na siebie wygłoszenie powitalnej mowy i wzniesienie pierwszego toastu za pomyślność oraz zdrowie nowożeńców.

W głównej mierze to od Was zależy, w jaki sposób rozdzielić poszczególne obowiązki pomiędzy świadkową a świadkiem. Nie zapomnijcie też o stosownych podziękowaniach, chociażby w postaci zestawu prezentowego dla świadków.

Wybór świadka na ślub – sposoby

Wiecie już, kogo wybiera się na świadka i świadkową, jak wygląda ich rola na ślubie cywilnym czy kościelnym oraz jakie czynności mogą wykonywać w czasie trwania zabawy weselnej. 

Czas, żebyście poznali nasze sprawdzone tipy na zaskoczenie kandydatów nietypową formą pytania o świadkowanie. Proponujemy Wam:

  • karty ze zdrapką,

  • boxy z pytaniem ukrytym pod zdrapką,

  • pytania wewnątrz wieka skrzyni prezentowej,

  • magiczne kubki z pytaniem o świadkowanie,

  • pomysłowe lusterka,

  • szampany ze zdrapką,

  • balony z treścią zapytania,

  • osłonki na doniczkę z pytaniem,

  • prośby o świadkowanie na piersiówce,

  • pytania do świadków na ładowarce indukcyjnej,

  • puzzle z pytaniem,

  • kosmetyczki z prośbą do świadkowej,

  • etykiety na alkohol z pytaniem,

  • gadżety z prośbą o zostanie świadkami,

  • ciasteczka szczęścia z pytaniem o świadkowanie.

Patentów mamy sporo, więc na pewno zaskoczycie swoich świadków prezentem ze sprytnie ukrytym pytaniem, czy zgodzą się pełnić rolę świadków na Waszym ślubie i weselu.

Podziękowania dla świadków za bycie świadkiem

W dobrym tonie leżą podziękowania dla dziewczyn i chłopaków, bez których ślub i wesele by się nie udały, a Wasz ślub byłby prawnie nieważny. Najlepiej w roli upominków dziękczynnych sprawdzają się boxy prezentowe wypełnione praktycznymi drobiazgami i łakociami oraz butelka preferowanego przez świadków trunku.

Co wybrać dla świadkowej? Polecamy boxy i skrzynie z kosmetykami, biżuterią, kobiecymi akcesoriami, kubkiem, świecą, pachnącą saszetką, czekoladkami, lizakami, grawerowanym kieliszkiem do wina, szlafrokiem satynowym, solami kąpielowymi, opaską na oczy i napojem gazowanym. Zamiast skrzyni prezentowej możecie okazać wdzięczność wobec przyjaciółki, wybierając butelkę wina lub prosecco.

A co ucieszy świadka? Chłopak będzie zadowolony, gdy ze skrzyni prezentowej wyciągnie: skarpetki, spinki do mankietów, kamienie chłodzące do whisky, breloczek do kluczy, kubek termiczny, likwory z alkoholem, kufel do piwa, cola, termos ledowy, czekoladowe cygaro, szklaneczka do whisky, krawat, piersìówka czy grzaniec. A jaki mocny trunek zastępuje box prezentowy? Może to być butelka whisky, wina, nalewki, wódki dla koneserów lub set piw kraftowych – dla piwoszy.

Po lekturze artykułu już nie powiesz: nie mam kogo wziąć na świadkową i świadka, ponieważ masz wiedzę, że do świadkowania wystarczy, żeby taka osoba była pełnoletnia, miała przy sobie dokument tożsamości oraz mogła wykonywać czynności prawne. A całą reszta to już kwestia dogadania się między sobą i wyboru pytania o świadkowanie oraz podziękowania dla świadków.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej