Druhny na ślubie i weselu - zadania oraz obowiązki

Druhny na ślubie i weselu - zadania oraz obowiązki  - 

Znaczenie druhen na weselu

Druhna na ślubie i weselu, a częściej grupa druhen, to tradycja niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz częściej w Polsce pary decydują się na skorzystanie z pomocy bliskich podczas jednego z najważniejszych dni swojego życia. Tradycyjnie rolę pomocniczą pełni świadkowa i świadek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć to grono oraz zapewnić sobie większe wsparcie. Grupa druhen i drużbów na weselu to również możliwość wtajemniczenia drogich sercu pary młodej osób w plany weselne oraz wspólne ich zrealizowanie. 

Dróżka na weselu zajmuje się wieloma ważnymi zadaniami zarówno podczas przygotowań do ceremonii ślubu oraz przyjęcia weselnego, jak i podczas samej uroczystości. Konkretną listę najważniejszych zadań znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kim są druhny na ślubie i ile ich jest?

Każda druhna na ślubie to osoba bliska pannie młodej, co wcale nie dziwi. To w końcu na nich spoczywa obowiązek wspierania młodych w kwestiach organizacyjnych. Co jednak ważne (a może i ważniejsze) druhny zapewniają również wsparcie emocjonalne oraz starają się zapewnić przyszłej małżonce jak najlepsze wrażenia z uroczystości. Zwykle więc druhnami na weselu zostają najbliższe przyjaciółki panny młodej, a także jej rodzina – siostra, kuzynka lub jeszcze inna krewna. Wybór odpowiednich osób będzie tutaj kluczowy, ponieważ trzeba mieć do grupy druhen absolutne zaufanie, by móc powierzyć im istotne kwestie bez bólu głowy i konieczności ciągłego zamartwiania się nad efektami. 

Ile powinno być druhen na ślubie? To zależy od liczby najbliższych osób lub zapotrzebowania, ale najczęściej młodzi wybierają od 3 do 8 druhen i drużbów. Najczęściej występuje różnica w liczebności pomiędzy większymi i mniejszymi weselami. Im więcej gości oraz spraw do załatwienia, tym większe zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie. Naturalnie nie ma tutaj „prawidłowej” liczby, więc warto wybrać druhny na wesele wedle własnych odczuć i potrzeb.

Obowiązki druhny na weselu

Zadania druhny na weselu, a także jeszcze przed jego rozpoczęciem, to głównie czuwanie nad prawidłowym przebiegiem przygotowań, ceremonii, samego przyjęcia, a także pomoc w załatwianiu bieżących spraw z obsługą czy podwykonawcami. Poniżej znajdziesz najważniejsze zadania, które biorą na siebie druhny na ślubie.

Obowiązki druhny przed weselem

  • Pomoc w wyborze sukni ślubnej oraz pozostałych elementów ubioru panny młodej;

  • Organizacja lub pomoc w organizacji wieczoru panieńskiego;

  • Pomoc w przygotowaniu sali weselnej oraz ozdobieniu kościoła (jeżeli oczywiście jest taka potrzeba);

  • Wsparcie w dostarczeniu wszystkiego na salę weselną (alkohol, ciasta, dodatkowe dekoracje i podziękowania dla gości);

  • Koordynacja i współpraca z podwykonawcami (fotografem, dj-em lub zespołem, pracownikami domu weselnego);

  • Pomoc w trakcie przygotowań panny młodej do wesela.

Obowiązki druhny w trakcie wesela

  • Pomoc przy odbieraniu prezentów ślubnych oraz kopert dla pary młodej podczas składania życzeń przez gości;

  • Dbanie o dobry wygląd panny młodej, a w razie potrzeby służenie pomocą w ewentualnych poprawkach (drobne popsucie się fryzury lub makijażu czy też problemy z welonem, wiankiem czy ozdobami);

  • Pomoc w zapewnieniu dobrej zabawy – wsparcie przy konkursach weselnych, zachęcenie gości do tańca, wspólna integracja;

  • Dbanie o prawidłowy przebieg wesela pod kątem obsługi (czy podawane są odpowiednie posiłki we właściwych porach, czy kelnerzy reagują na prośby i zamówienia gości, czy nie ma żadnych nieprzyjemnych niespodzianek);

  • Pośredniczenie pomiędzy parą młodą a podwykonawcami w trakcie trwania wesela. 

Obowiązki druhny ślubnej po weselu

  • Upewnienie się co do dopełnienia wszystkich formalności związanych z rozliczeniami (bardzo często ostatnia transza dokonywana jest właśnie po przyjęciu weselnym);

  • Zadbanie o ewentualne paczki dla gości lub upominki pożegnalne.

Ubiór druhen na weselu

Mówiąc o obowiązkach oraz roli, jaką pełni druhna na ślubie, nie sposób nie wspomnieć o strojach dla grupy wyjątkowych pomocniczek. Zwyczajem jest, że druhny na weselu ubierają podobne lub nawet identyczne sukienki. Najważniejsze jest tutaj dopasowanie kolorystyczne. Chodzi o to, aby wyróżniały się one spośród grona pozostałych gości oraz wyraźnie zaznaczyły swoją rolę na ceremonii ślubnej, a także podczas wesela. Sam kolor to kwestia stylu, motywu przewodniego wesela, a także pomysłu na całą uroczystość. Często spotyka się sukienki w kolorze błękitu, czerwone, brzoskwiniowe, a także w odcieniach różu czy delikatnej zieleni. Oczywiście biel zarezerwowana jest dla panny młodej. 

Oprócz samej sukienki, ważnym elementem ubioru są dodatki, które powinny znaleźć się u każdej druhny. Mogą to być wianki, opaski do włosów z kwiatami, inne ozdoby we włosach, kotyliony, czy chociażby opaski na rękę z motywami kwiatowymi. Taki drobny element również zaznaczy wyraźnie, że mamy do czynienia z druhną na ślubie oraz pomoże się wyróżnić.

wianek-w-stylu-boho-z-niebieskimi-kwiatami.jpg

Upominek dla druhny – na co się zdecydować?

Zorganizowanie grupy druhen na ślub wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Dobrym, zwyczajem jest oficjalne podziękowanie oraz docenienie ich wsparcia podczas tych niezwykle ważnych chwil. Warto każdej druhnie wręczyć upominek, który będzie świadectwem wdzięczności oraz wynagrodzeniem trudów włożonych w pomoc parze młodej. Możliwych prezentów może być bardzo wiele, a dużo zależy od własnej pomysłowości oraz budżetu. Może to być wyjątkowy upominek w postaci pamiątkowej bransoletki dla druhy, specjalnie przygotowany zestaw prezentowy w pudełku, a także butelka dobrego alkoholu czy inny podarunek, który wpasuje się w gusta wybranej druhny. 

prezent-dla-swiadkowej-w-drewnianym-pudelku-bransoletka-z-grawerem-kolekcja-magiczna.jpg

zestaw-z-upominkami-prezent-podziekowanie-dla-druhny-w-pudelku.jpg  

Zadania i obowiązki druhny na ślubie i weselu – podsumowanie

Obecność druhny na ślubie i weselu (a najczęściej grupy druhen) to coraz popularniejsze rozwiązanie na polskich ślubach i trzeba przyznać, że posiada wiele zalet. Pomoc pannie młodej (i panu młodemu w przypadku dróżbów) jest nieocenione podczas organizacji przyjęcia, jak i w czasie jego trwania. Zadania druhny obejmują zarówno pomoc w doborze stroju, organizacji wieczoru panieńskiego, jak i kompleksowe przygotowania do ceremonii oraz czuwanie nad jej prawidłowym przebiegiem. Nie do przecenienia jest również wsparcie emocjonalne i duchowe, które niewątpliwie jest dostarczane przez grupę najbliższych osób wybranych do pełnienia tej funkcji. 

Jeżeli szukasz produktów, które pomogą Ci w znalezieniu upominku dla druhen, a także ułatwią oryginalne zaproszenie do tej roli, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy ciekawe prezenty w zestawach, kartki, oryginalne zaproszenia i wiele więcej!

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej
Czytaj dalej